|
|
||||||
Sokak számára furcsa lehet, hogy egy sportági szövetség hogyan kapcsolódik a katasztrófavédelemhez. Ennek oka egyszerű. A sportolókról mindenki tudja, hogy szociálisan érzékenyebbek az átlagembernél. Mivel a gyorsulási sportág a technikai eszközök, járművek széles skáláját mozgatja, így terepjárók, lánctalpasok, erőgépek, quadok, jet-skik, stb. számára is került megrendezésre gyorsulási verseny a múltban és lesz rendezve a jövőben. Ennek figyelembevételével döntöttek az alapítók arról, hogy a gyorsulási versenyrendszer üzemeltetésén felül a szövetség felvállalja a katasztrófavédelmi tevékenység segítését. Amikor súlyos vészhelyzet, vagy katasztrófahelyzet fenyegeti a településeket, esetleg az egész országot, az olyan időjárási viszonyok mellett következik be, mely alkalmatlan a biztonságos sportággyakorlásra, versenyzésre, a járművek, technikai eszközök pihenő idejüket töltik, így bármikor igénybe vehetők. A hatályos jogszabály a súlyos vészhelyzetek védekezési feladatainak elvégzését, irányítását a polgármesterekre szignálja. Mivel az önkormányzatok nem rendelkeznek védekezésre alkalmas technikai eszközökkel, így az adott feladatot ellátni képes vállalkozások, társadalmi szervezetek közreműködését veszik igénybe, mert a legnagyobb problémát általában a speciális technikai mentés, szállítás, és sok esetben a kézimunkaerő hiánya okozza számukra. Az MGYSZ a technikai eszközökkel és kimagasló számú önkéntes tagjaival vett és vesz részt a feladatokban. E feladatellátás során az ország több részén helyt álltak tagjaink. A Tolna Megyei Báta pl. a szövetség tagjainak köszönhetően 2004-ben (1956-óta) először "úszta" meg száraz lábbal a dunai árvizet, majd a 2006-ban ismét bekövetkező árhullám ellen tagjaink hatékony közreműködésének köszönhetően ismét csak csekély károk keletkeztek. A bátai árvíz képei:
A szövetség katasztrófavédelmi munkacsoportja helyt állt a gesztelyi árvízvédelmi munkában, az esélytelennek tűnő védekezés a munkacsoport vezetőinek irányítása mellett (polgármesteri felkérésre) a település 90 %-át megvédték. gesztelyi árvíz képei.
Ónodon a kitelepítésben kellett helytállnia a csapatnak lehetetlen körülmények között. A vízzel körbevett házakból sikeresen kimenekítették a tulajdonosokat és ingóságukat. ónodi kitelepítés.
A hatékonyan és precízen végzett munka eredményeképp a Gazdasági Minisztériummal létrejött egy együttműködési megállapodás, melyben a rögzített feladatokat minden évben elvégzi a szövetség. Látható mindebből, ha csapatként, összefogva képes arra a civil társadalom, hogy másokon segítsen, akkor annak eredménye csak a sikeres feladatellátást eredményezheti olyan helyzetben is, mely amúgy nem kecsegtet sikerrel. Természetesen minden egyes feladatellátás után egyre többen csatlakoznak katasztrófavédelmi munkacsoportunkhoz, melynek 2 órán belül mozgatható létszáma mára elérte a 250 főt. Cégek, mentőszervezetek, speciális mentők is csatlakoztak, így a technikai járműpark és a speciálisan képzett szakemberek száma is jelentősen gyarapodott. Ennek ellenére a segítőkész polgárok, technikai eszközök, szakemberek számát a továbbiakban is gyarapítani szeretnénk, hiszen az üvegházhatás miatt megváltozott időjárás egyik pillanatról a másikra vészhelyzetet teremthet az ország bármely területén. A 2009. március 14.-i gyakorlat képeihez katt ide. Szívesen várjuk tehát továbbra is mindazok jelentkezését (legyen az társadalmi szervezet, cég, vagy magánszemély) aki részt kíván venni a feladatokban. Mottónk: "segíts másokon és mások is segíteni fognak" |
Internet szolgáltató | Contact Us | Tárhelyszolgáltató | Lap tetejére A gyorsulás veszélyes sport! A sportág gyakorlásának helye a versenypálya! Az igazi versenyző nem teszi kockára mások életét!
|
Copyright © 2000.-2009. Minden jog fenntartva (MGYSZ)